UPB grupas apgrozījums 2021. gadā sasniedzis 237 miljonus eiro

UPB grupas neauditētais konsolidētais apgrozījums 2021. gadā sasniedzis 237 miljonus eiro, saglabājoties 2020. gada līmenī. Pērn attīstībā ieguldīts arī grupas vēsturē līdz šim lielākais investīciju apjoms – kopā 17,6 miljoni eiro. No tiem lielākā daļa jaunās dzelzsbetona konstrukciju ražotnes izbūvē Liepājā, kā arī dažādos energoefektivitātes risinājumos citās UPB ražotnēs.

“2021. gadam izdevās pārsteigt ar tāda mēroga izaicinājumiem, kādus prognozēt praktiski nebija iespējams. Svarīgākais bija nodrošināt darbības nepārtrauktību ražotnēs un būvlaukumos, kā arī uzturēt iespējami vienmērīgāku darbu plūsmu. Šādos apstākļos otro gadu pēc kārtas sasniedzām līdz šim augstāko apgrozījuma līmeni – tas ir pierādījums mūsu grupas spējām un komandas profesionalitātei,” saka UPB valdes priekšsēdētājs Dainis Bērziņš.

“Jūtamākais izaicinājums bija bezprecedenta izejmateriālu un energoresursu izmaksu pieaugums, kas radīja lielu spriedzi nozarē. Cenu pieaugumam gatavi nebija ne pasūtītāji, ne piegādātāji, turklāt ir grūti paredzēt, kā šis jautājums attīstīsies šogad. Skaidrs ir tas, ka UPB galvenajos eksporta tirgos – Ziemeļvalstīs – pastāv mehānismi, kā to sekmīgi risināt, un būtu vērts šos principus izmantot arī vietējā tirgū,” skaidro UPB vadītājs.

Nākotnes Rīga un ražotne nākotnes produktiem

2021. gadā UPB uzsāka darbu pie vairākiem apjomīgiem būvobjektiem Latvijā. No tiem lielākais ir Preses Nama Kvartāla 1. kārta, kas iekļauj mūsdienīga A klases biroju centra un multifunkcionāla centra būvniecību. A klases biroju centrs tiek būvēts atbilstoši nZEB standartiem, kā arī plānots saņemt starptautiskā BREEAM sertifikāta “Excellent” standartu, veicinot ilgtspējīgas būvniecības tendences vietējā tirgū. Turklāt Preses Nama Kvartāls ir viens no pirmajiem tik liela mēroga projektiem Latvijā.

Pērn sākta arī Rīgas Stradiņa universitātes farmācijas studiju un zinātnes kompleksa izbūve, Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra būvniecība Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, Rakstniecības un mūzikas muzeja vēsturiskā nama atjaunošana un citi projekti.

Gada nogalē atklāta arī pašu projektētā dzelzsbetona konstrukciju ražotne Liepājā, kuras būvniecībā tika iesaistīti vairāki UPB uzņēmumi, lai maksimāli daudz darbu integrēti un efektīvi paveiktu grupas ietvaros. Jaunās ražotnes izveidē tika investēti 12 miljoni eiro, no kuriem trešdaļu veido ieguldījumi dažādās tehnoloģijās, piemēram, modernā un augsti funkcionālā betona mezglā, svaiga betona atlikumu pārstrādes un ūdens attīrīšanas sistēmās un citās iekārtās. Liela uzmanība veltīta arī ergonomikas risinājumiem.

“Jaunā ražotne veidota, lai uzlabotu UPB kompetences dažādu sarežģītu dzelzsbetona konstrukciju izgatavošanā, kas ir mūsu fokuss ārvalstu tirgos. Redzot tendences, ko pieprasa klienti, un kāds veidojas mūsu projektu portfelis tuvākajiem gadiem, vairs nevaram konkurēt ar vienkāršiem dzelzsbetona risinājumiem. Arvien vairāk ir dažādu hibrīdelementu un produktu ar augstu pievienoto vērtību,” norāda Dainis Bērziņš.

Eksportā izvēlas UPB apvienoto trīs konstrukciju risinājumu

2021. gads eksporta tirgū raksturojams ar izaugsmi trīs konstrukciju (betons, metāls, stikls) risinājuma projektu realizācijā. Šādos projektos pasūtītājs UPB uztic plašāku darbu apjomu, tādējādi iegūstot daudz efektīvāku darbu organizāciju būvlaukumā, ātrāku projekta gaitu un citas priekšrocības. Starp trīs konstrukciju projektiem lielākie bija Clarion Hotel Draken Gēteborgā, Forum Medicum ēka Lundas universitātei un jauns zinātņu korpuss Gēteborgas universitātei.

Rudenī tika pabeigts darbs arī pie līdz šim augstākās ēkas, kurai UPB ražojis, piegādājis un samontējis dzelzsbetona konstrukcijas – 36. stāvu augstceltnes CityGate Gēteborgā, Zviedrijā. Noslēdzās arī līdz šim lielākais projekts Lielbritānijas tirgū – fasāde Bloom Clerkenwell biroju ēkai Londonas centrā. Pērn un šogad aktīvi noris darbs pie projekta Hyllie Terrass Malmē, kas pretendē uz Zviedrijā pirmās klimata neitrālās biroju ēkas (NullCO2) statusu, tā vēlreiz apliecinot ilgtspējas aktualitāti gan būvniecības, gan būvmateriālu ražošanas jomās.

Tendences šim gadam – ilgtspēja un Design&Build projekti

Kā stāsta Dainis Bērziņš, pamazām izkristalizējas pandēmijas nesto pārmaiņu ietekme uz būvniecību. Pasūtītāji novērtē izmaiņas cilvēku ieradumos, pielāgojas jaunajai realitātei un secīgi parādās arī aktivitāte biroju būvniecības sektorā. Interese visstraujāk aug tieši zaļās būvniecības un Design&Build jeb “projektē un būvē” jomās, kurās mērķtiecīgi strādā arī UPB grupas uzņēmumi.

Par UPB

UPB grupa ir viens no lielākajiem industriālajiem koncerniem Baltijas valstīs, kura galvenā darbības nozare ir sarežģītu ēku būvniecība, ieskaitot to projektēšanu, būvmateriālu ražošanu, piegādi, montāžu un servisu. Uzņēmumu grupas priekšrocība ir spēja nodrošināt integrētus risinājumus stikla, metāla, betona konstrukciju, kā arī enerģētikas un mašīnbūves jomās. Lielākās UPB uzņēmumu grupas ir MB Betons grupa, RK Metāls grupa, AILE grupa, UPB Energy grupa un UPB Nams grupa. UPB pašlaik strādā vairāk nekā 2000 darbinieku.