2018. gadā UPB grupas apgrozījums pieaudzis par 27% un sasniedz 190 miljonus eiro

Pagājušo gadu UPB grupā var raksturot ar trim vārdiem – izaugsme, investīcijas un inovācijas. Gada sākumā tika dibināts digitālo risinājumu uzņēmums Alto 4.0, jūnijā atklāts jauns inženieru birojs Lietuvā, savukārt gada beigās grupai pievienots inženieru birojs „Būve un Forma”. Lielas investīcijas veiktas ražotņu un tehnoloģiju paplašināšanā, kā arī izvērsti vairāki pētnieciskie projekti inovatīvu produktu izstrādei. Iepriekšējo gadu darbs pie eksporta tirgus paplašināšanas un industriālo projektu būvniecības rezultējies ar būtisku UPB grupas apgrozījuma pieaugumu, 2018. gadā sasniedzot 190 miljonus eiro.

Lielākie pagājušajā gadā nodotie būvniecības projekti Latvijā bija tirdzniecības centrs „IKEA” un Liepājas Olimpiskā centra vieglatlētikas manēža, kas realizēta kā Design&Build jeb apvienotais projektēšanas un būvniecības objekts. Šobrīd procesā esošie šāda tipa objekti ir Liepājas tenisa halles jaunbūve un lidmašīnas angārs Baku lidostā, kur darbi ir jau noslēguma fāzē. Design&Build projekti no pasūtītāja puses kļūst aizvien pieprasītāki, tāpēc ir īpašs gandarījums, ka UPB grupai pievienojies uzņēmums „Būve un Forma”, kura pieredze šajā sfērā papildinās esošos resursus.

Lielākie eksporta tirgos nodotie būvniecības projekti pagājušajā gadā bija biroja ēka Regionens Hus Gēteborgā, slimnīca St. Erik Eye Hospital Solnā un biroju ēka Sky City Office One Ārlandā, Zviedrijā. Šajos objektos UPB nodrošināja apvienoto projektēšanu, ražošanu un montāžu ēku karkasiem un fasādēm. Pašreiz noris aktīvs darbs pie citiem lieliem projektiem Zviedrijā – Campus Albano, kas ir studentu pilsēta un pasūtījuma apjoms pārsniedz 20 miljonus eiro; biroja ēka Stockholm New, kas ir pirmais debesskrāpis, kurā UPB nodrošina ēkas karkasu ar teju 2000 tonnām metāla konstrukciju. UPB pasūtījumu portfelis ir liels, vairāki pasūtījumi sniedzas līdz 2022. gadam. 

Būvniecības objektos nemitīgi tiek strādāts pie jaunu darba drošības risinājumu ieviešanas, ko novērtē pasūtītāji. Piemēram, viens no lielākajiem ģenerālbūvniekiem Zviedrijā Skanska ir atzinusi UPB Malmē būvēto biroju ēku „Epic” par 2018. gada drošāko būvniecības objektu Zviedrijā.

Lai nodrošinātu turpmāku UPB grupas attīstību, pagājušajā gadā veiktas ievērojamas investīcijas gandrīz visās biznesa struktūrās. Liepājas dzelzsbetona ražotnē uzstādītas iekārtas automatizētai sietu apstrādei, izveidotas papildus galdniecības telpas, kā arī izveidotas jaunas biroja telpas dzelzsbetona inženieriem. Ir pabeigts darbs pie nozīmīga pētniecības projekta sevišķi plāna dzelzsbetona trīsslāņu elementu ārējā slāņa izstrādei un uzsākti vēl trīs pētniecības projekti ar mērķi izstrādāt jaunus produktus. Šobrīd norit jaunas ražotnes izveide, kur tiks ražoti inovatīvi pigmentēti izaicinošas formas betona produkti fasādēm, kuru ražošana ar klasiskajām metodēm nav iespējama.

Stikla fasāžu ražotnēs uzstādītas jaunas profilu apstrādes līnijas, kas ļauj efektīvāk strādāt ar lielu fasāžu pasūtījumiem. Alumīnija un stikla ražotne ir paplašināta gandrīz divkārt, kas ļāvis palielināt elementfasāžu ražošanas līnijas līdz astoņām. Savukārt koka, alumīnija un stikla ražotnei ir izveidota jauna rūpnīca Grobiņā. Šajā un nākamajā gadā stikla fasāžu ražotnēs tiks saražots rekordliels fasāžu elementu apjoms, jo ir noslēgti apjomīgi fasāžu līgumi vairākiem objektiem Zviedrijā, Dānijā un Lielbritānijā.

Metāla konstrukciju un mašīnbūves ražotnes paplašinātas ar jaunām telpām montāžai, metināšanai un noliktavai, iegādāta jauna frēzēšanas iekārta un sākta produktu prototipēšana ar 3D printeri. Strukturālā metāla ražotnē pagājušajā gadā tika ražotas konstrukcijas vairākiem lieliem objektiem, līdz ar to saražoto konstrukciju apjoms tonnās pieaudzis par 21%, salīdzinot ar 2017. gadu.

Transportbetona struktūrā tika turpināta attīstība Zviedrijas tirgū, paplašinot gan apkalpojamo reģionu, gan pieejamos pakalpojumus. Struktūras autoparka un iekārtu paplašināšanā tika veiktas investīcijas vairāk nekā 700 tūkstošu eiro apmērā. Papildus tam izveidota arī jauna mobilā betona ražotne, kas strādā tieši ar pigmentētā betona produktiem. Kopumā transportbetona apgrozījums 2018. gadā pieaudzis par 34%.

Enerģētikas sfērā pērn realizēti vairāki projekti Vācijā. Šobrīd noris darbs pie vērienīga projekta Bāzelē, Šveicē. Proti, Bāzeles slimnīcas vajadzībām tiek ražota augstām skaņas izolācijas un vides prasībām atbilstoša koģenerācijas stacija ar jaudu 600 kW.

Jaundibinātais UPB grupas uzņēmums Alto 4.0 jau realizējis pirmos digitalizācijas un automatizācijas projektus ārējiem pasūtītājiem. Uzņēmuma trīs galvenie darbības virzieni ir projektēšanas automatizācijas rīku izstrāde, ar sevišķu uzsvaru uz fasāžu projektēšanu; projektu un resursu vadības sistēmu ieviešana industriāliem uzņēmumiem; un rūpnīcu iekārtu integrēšana kopējā resursu vadības sistēmā.

UPB ir viens no vadošajiem industriālajiem koncerniem Baltijā. Projektēšana, ražošana, loģistika, būvniecība un serviss ir jomas, kur UPB vārds ir labi zināms jau vairāk nekā 28 gadus. Uzņēmumu grupas priekšrocība ir spējā piedāvāt integrētus risinājumus stikla, metāla, betona struktūru, kā arī enerģētikas, mašīnbūves un digitalizācijas jomā. UPB uzņēmumi un to ražotņu tīkls pārklāj visu Latvijas teritoriju, un segtās ražošanas platības sasniedz 62 000 m2. Lielākās UPB uzņēmumu grupas ir MB Betons grupa, RK Metāls grupa, AILE grupa, UPB Energy grupa un UPB Nams grupa. UPB pašlaik strādā vairāk nekā 1700 darbinieku. UPB ir pārstāvniecības 10 valstīs – Latvijā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Īrijā, Norvēģijā, Dānijā, Vācijā, Šveicē, Baltkrievijā un Azerbaidžānā.